Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Filipowie

O instytucji

Na terenie gminy Filipów funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna.

Pierwsze biblioteki w powiecie suwalskim zaczęły powstawać dopiero w połowie lat trzydziestych, najpierw w Filipowie i Jeleniewie, w późniejszych czasach w Dębszczyźnie, Motulach, Garbasie, Zuśnie. Były to biblioteki małe, skromne, z niewielkim księgozbiorem. Filipowska biblioteka przeżywała różne okresy i kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Tak też i książki wędrowały między Gromadzkimi Bibliotekami w Zuśnie, Jemielistym, jak np. książka ,,Początki kultury ludzkiej w Europie”, która to została przekazana 27.06.1956 r. do biblioteki. Były też punkty w Szafrankach i Wólce, biblioteczki w Garbasie i Motulach. Książki z punktu w Szafrankach zostały zniszczone podczas pożaru, co wskazuje opis w księdze inwentarzowej. Czy wszystkie, tego niestety nie wiemy.

Pierwsza siedziba biblioteki w Filipowie znajdowała się w tzw. starej gminie, na rogu obecnej ul. 1-go maja na poddaszu nieistniejącej już restauracji ,,Jedzonko jak słonko”, w kolejnych latach u Państwa Rusieckich ul. Pl. Stefana Batorego, w budynku sklepu ,,U ROBERTA” dawniej Romana Firkowskiego, a pierwotnie państwa Możejewskich oraz na ul. 1-go maja, gdzie znajduje się sklep ,,ANTUR”, a dawniej ,,porodówka”.

Za rok założenia pierwszej Gminnej Biblioteki Publicznej w Filipowie uznaje się rok 1949, dokładnie 7 stycznia. Datę jej powstania ustalono na podstawie pierwszej księgi inwentarzowej. Wówczas dokonano pierwszych zapisków.

 

Ciekawostki:

Pierwszą książką wpisaną do księgi, która przywędrowała do gminy, była ,,Myśli o nowej Polsce” Alfreda Lampe. Pod numerem 7 zapisana została zaś książka ,,Szekspir” Rudnickiego Adolfa, która do dzisiaj jest w księgozbiorze. Pozostałe książki z podobnego okresu zostały spisane z powodu zużycia. 14 lutego 1949 roku zakupiono pierwszą książkę, która widnieje do dzisiaj, pt. ,,Barbara Radziwiłłówna” Alojzega Felińskiego. Książka została wpisana do Księgi Inwentarzowej pod nr 487 i kosztowała 120 zł.

Zapraszamy wszystkich do korzystania z księgozbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Filipowie, która mieści się w budynku Urzędu Gminy.

 

Do dyspozycji czytelników posiadamy około 15 000 tysięcy egzemplarzy woluminów z różnych dziedzin literatury polskiej i zagranicznej.

Biblioteka oferuje:

  • Literaturę piękną dla dorosłych i dzieci

  • Literaturę popularnonaukową

  • Księgozbiór podręczny

  • Księgozbiór regionalny

  • Lektury dla szkoły podstawowej i średniej

  • Bezpłatny dostęp do Internetu

  • Usługi ksero, skan, laminowanie

  • Przeczytaj, podaj dalej

  • Książki i bajki ukraińskie

  • Gry edukacyjne i planszowe

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Logo GBP w Filipowie

Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek  nieczynne

Wtorek          8:00 - 18:00

Środa            8:00 - 18:00

Czwartek      8:00 - 18:00

Piątek           8:00 - 18:00

Sobota          8:00 - 16:00

Niedziela      nieczynne